ADCC ITALY National Championship:

Report and Results

 

This was the first year of activity in Italy of the ADCC: through the great support of ADCC Europe and the

hard work of ADCC Italy staff, a concrete and successful calendar of events has been organized during the

2006/2007 season.

 

The beginning was in October with the Opening ADCC Italy tournament having as special guest - Lubomir

Guedjev, who coordinated the referee staff of the event and leaded a referee seminar. After this, in

November, the ADCC Italy training camp with VitorShaolin Ribeiro.

 

In November also started the first ADCC Italian National Championship: 6 tournaments all across Italy to

crown the best Italian Submission Fighters!

 

ADCC is really growing up in Europe and Italy is strongly a part of it…special thanks for the big success of

this season to Marko Leisten, Lubomir Guedjev and Peter Ivanov for their great support! Thanks to all

ADCC Italy staff and to all fighters, trainers and promoters who support our work with great heart and

passion, making our sport everyday bigger!

 

ADCC SUBMISSION FIGHTING ITALY NATIONAL CHAMPIONSHIP

Official final classements 2006/2007

 

Here after the podium of each weight category, on the official website www.adccitaly.com are published

complete rankings, with reports, results and photos of each tournaments of the season.  

 

- 67 Kg Beginners

1. Marco Marsura

2. Domenico Buttafuoco

3. Omar Sterni

Caimani Team Treviso

Pam-machia Training Center Anaconda Team

Yoseikan Submission Wrestling Team Milano

62

46

27

 

- 73 Kg Beginners

1. Simone Franceschini

2. Luciano Di Donato

3. Marco Falchi

Italian Connection

Edmar Jacobina Kombat Team

Pam-machia Training Center Anaconda Team

26

21

20

 

- 79 Kg Beginners

1. Salvatore Onano

2. Pierandrea Petazzi

3. Marco Badaracco

Real Fighting Team Leone

Fight Team Ferrara

Kunpoldam Academy

56

26

14

 

- 85 Kg Beginners

1. Daniel Giampaolo

2. Davor Olivieri

3. Silvio Carta

Real Fighting Team Leone

Edmar Jacobina Kombat Team

Yoseikan Submission Wrestling Team Milano

60

36

17

 

- 91 Kg Beginners

1. Giuseppe Dell'Aira

2. Giacomo Amabili

3. Bartolomeo Bonvino

3. Simone Arata

Real Fighting Team Leone

Edmar Jacobina Kombat Team

Submission Fighting Union

Kunpoldam Academy

51

36

7

7

 

+ 91 Kg Beginners

1. Roberto Fantasia

2. Christian Governo

3. Marco Sarteschi

Kunpoldam Academy

Caimani Team Treviso

Sparta MMA

22

10

7

 

OPEN Class - Beginners

1. Giuseppe Dell'Aira

2. Salvatore Onano

3. Daniel Giampaolo

Real Fighting Team Leone

Real Fighting Team Leone

Real Fighting Team Leone

56

37

27

 

Men division – Champions class

- 66 Kg Champions

1. Andrea Verdemare

2. Luca Fillari

3. Matteo Macellari

Italian Connection

Edmar Jacobina Kombat Team

Italian Connection

31

24

21

 

- 77 Kg Champions

1. Allesio Di Liberti

2. Michele Maloni

3. Walter Bassanelli

3. Gabriele Cioni

Popeye Club

Edmar Jacobina Kombat Team

The Way of Modern Bushi

Pam-machia Training Center Anaconda Team

68

23

10

10

 

- 88 Kg Champions

1. Morris Cilfoni

2. Alessandro Quarta

3. Erik Tornaboni

Edmar Jacobina Kombat Team

Pam-machia Training Center Anaconda Team

Italian Top Team

60

29

9

 

+ 88 Kg Champions

1. Matteo Calamandrei

2. Andrea Stoppa

3. Simone Dragonetti

Sempre Avanti

Caimani Team Treviso

Anaconda Team

20

10

10

 

OPEN Class - Champions

1. Morris Cilfoni

2. Allesio Di Liberti

3. Luca Fillari

3. Michele Maloni

Edmar Jacobina Kombat Team

Popeye Club

Edmar Jacobina Kombat Team

Edmar Jacobina Kombat Team

29

17

16

16

 

Teams Ranking

Classe B - Beginners

1. Real Fighting Team Leone

2. Edmar Jacobina Kombat Team

3. Caimani Team Treviso

coach Filippo Leone

coach Edmar Jacobina

coach Gianni Bertazzon

312

198

116

 

 

Classe A - Champions

1. Edmar Jacobina Kombat Team

2. Popeye Club

3. Italian Connection

coach Edmar Jacobina

coach Alessio Diliberti

coach Federico Tisi

168

92

86

 

 

Women division

+ 60 Kg

1. Giulia Chiesa

2. Manuela Villanova

3. Claudia Novellini

Kunpoldam Academy

Caimani Team Treviso

Kunpoldam Academy

22

16

14

 

- 60 Kg

1. Sara Capoferri

2. Danila Delucchi

Edmar Jacobina Kombat Team

Kunpoldam Academy

10

10

 

Juniors Division – Under 16

+ 65 Kg

1. Thomas Bertazzon

2. Andrea Scarale

3. Martin Catania

Caimani Team Treviso

Kunpoldam Academy

Anaconda Team

38

22

10

 

- 65 Kg

1. Francesco Fillari

Edmar Jacobina Kombat Team 10

 

- From ADCC Italy with a little editing from us (color, etc...)

 

 

(8/29/07)